Jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc kierować busem?
wynajem auta
Od czego zależy wysokość opłat za wynajem samochodu?
Grudzień 10, 2020
kobieta wręcza parze kluczyk samochodowy
Czy samochody z wypożyczalni są ubezpieczone?
Kwiecień 8, 2021

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc kierować busem?

kierowca busa

Do niedawna podróż busem trwała bardzo długo i kojarzyła się głównie ze zmęczeniem oraz niewygodą. Tak było jeszcze kilka lat temu. Obecnie rosnąca konkurencja wymusiła poprawę warunków podróżowania i zwiększyła komfort podróżnych. Profesjonalne firmy zajmujące się transportem zainwestowały w nowoczesne autobusy, zaopatrzone w wiele użytecznych rozwiązań. Ponadto zaczęły przywiązywać coraz większą wagę do bezpieczeństwa podróżujących i inwestować w doświadczonych kierowców.

Liczy się bezpieczeństwo

Priorytetem dla profesjonalnego przewoźnika jest zadowolony klient. Dlatego firmy transportowe zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pasażerów, inwestując w nowoczesną flotę pojazdów, która gwarantuje bezawaryjność przejazdu. Z tego powodu wykorzystywane do transportu busy są nowoczesne i zawsze posiadają odpowiednią dokumentację, uprawniającą do przewozu osób. Drugim istotnym elementem dla bezpieczeństwa pasażerów są doświadczeni kierowcy, z odpowiednimi umiejętnościami. Dobry przewoźnik, troszcząc się o swoich pasażerów, dba jednocześnie o swoich kierowców. Dlatego istotny jest nie tylko ich stan zdrowia, ale również odpowiednio długi wypoczynek, który ma wpływ na koncentrację.

Kto może być kierowcą busa?

Podstawowym wymogiem do prowadzenia busa, jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Aby prowadzić bus mieszczący 9 osób, wystarczy, że kierowca posiada prawo jazdy kategorii B. Prawo jazdy kategorii D uprawnia do prowadzenia pojazdów, które mogą przewozić powyżej 9 osób – licząc razem z kierowcą. Krajowe prawo jazdy pozwala na przewóz ludzi na terenie Unii Europejskiej. Oprócz odpowiedniego prawa jazdy, kierowcy busów muszą mieć ukończony kurs na przewóz osób – trudnego i skomplikowanego szkolenia. Aby być kierowcą większych busów, należy posiadać prawo jazdy kategorii D, D+E, D1 lub D1+E. Kategoria D1 ogranicza kierowcę busa do prowadzenia pojazdu o maksymalnej długości 8 metrów oraz liczbie miejsc nie większej niż 17. Kategoria D nie narzuca już takich ograniczeń. O prawo jazdy kategorii D1 mogą się ubiegać wyłącznie posiadacze prawa jazdy kategorii B, którzy ukończyli 21 lat. Kierowcy ubiegający się o uprawnienia kategorii D1 muszą najpierw założyć Profil Kandydata na Kierowcę w Wydziale Komunikacji i przejść szkolenie. Busy dostawcze zazwyczaj zawierają zarówno miejsca dla pasażerów, jak i przestrzeń do załadunku towaru. Aby być kierowcą auta dostawczego, należy posiadać prawo jazdy kat. C, C+E, C1 lub C1+E. Kategoria C1 wprowadza ograniczenie masy całkowitej pojazdu do 7,5 t. Prawo jazdy kategorii C nie posiada natomiast żadnych ograniczeń wagowych i jest to uprawnienie zezwalające na prowadzenie wszystkich aut ciężarowych.

Komentarze są wyłączone.