Komu i w jakich sytuacjach przysługuje samochód z ubezpieczenia OC?
wypożyczenie samochodu
Jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć samochód z wypożyczalni?
Czerwiec 18, 2020
Jak obchodzić się z autem z wypożyczalni?
Październik 23, 2020

Komu i w jakich sytuacjach przysługuje samochód z ubezpieczenia OC?

auto z ubezpieczenia

Twój samochód uległ uszkodzeniu w wypadku drogowym i to ty jesteś osobą pokrzywdzoną? Jeśli tak, to zgodnie z prawem możesz wypożyczyć samochód z ubezpieczenia OC sprawcy i nie przejmować się kwestią opłat. Jak wygląda taka procedura oraz jakie inne kryteria muszą być wówczas spełnione?

Przysługiwanie samochodu z ubezpieczenia OC sprawcy

Jeśli podczas stłuczki drogowej twój pojazd uległ uszkodzeniu, zaś winny jest inny kierowca, wówczas możesz ubiegać się o samochód auto z OC sprawcy. Takie prawo przysługuje ci wtedy, gdy korzystasz z pojazdu, np. w celu dojechania do pracy albo gdy w ten sposób odwozisz dzieci do szkoły.

Jakie auto można wypożyczyć?

W celu uzyskania zwrotu kosztów za wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy należy spełnić kilka dodatkowych warunków. Trzeba pamiętać m.in. o tym, że taki pojazd musi być zbliżony pod względem klasy do uszkodzonego, zaś kwota średnia za wynajem nie może być wyższa, aniżeli za podobne usługi w danym regionie.

Dodatkowo w przypadku szkody całkowitej, auto zastępcze przysługuje kierowcy maksymalnie do czasu, gdy zostanie zakupiony inny pojazd.

Kiedy zwrot kosztów nie będzie możliwy?

Poza powyższymi regułami, Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwracają uwagę na kilka dodatkowych czynników, które mogą sprawić, że zwrot kosztów nie będzie możliwy. Chodzi m.in. o sytuację, gdy kierowca posiada w gospodarstwie domowym inny samochód, który może zastępować ten uszkodzony. Dodatkowo gdy pojazd wcześniej był używany sporadycznie, Ubezpieczyciel również może podważyć zasadność zwrotu kosztów za wynajem.

Na jak długi czas można wynająć auto z OC sprawcy?

Przy szkodzie częściowej, taki pojazd przysługuje od dnia wypadku, aż do zakończenia czynności naprawczych w warsztacie. Natomiast w przypadku szkody całkowitej pojazd można wynajmować aż do momentu, gdy możliwy będzie zakup nowego. Oczywiście jeśli czas ten okaże się długi, wówczas poszkodowany będzie musiał uzasadnić Ubezpieczycielowi, że jest to sytuacja zasadna.

Jeśli uczestniczyłeś w stłuczce drogowej, przysługuje ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Jeśli chcesz go uzyskać na terenie woj. dolnośląskiego, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Sami rozliczymy się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, co zdejmie z ciebie dodatkowe obowiązki oraz stres z tym związany.

Komentarze są wyłączone.