Czy długoterminowy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?
4 powody, dla których warto wynająć busa na wakacje
Kwiecień 2, 2020

Czy długoterminowy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

wypożyczalnia aut

W wielu przedsiębiorstwach niezbędne jest posiadanie samochodów dla pracowników, czy to w związku z dojeżdżaniem do potencjalnych klientów z ofertą, wykonywaniem u nich pewnych prac albo po prostu przewozem sprzedawanych i kupowanych towarów. W takich sytuacjach właściciele firm rzadko kupują nowe pojazdy, ponieważ jest to bardzo duży jednorazowy wydatek. Dużo częściej decydują się na leasing albo długoterminowy wynajem. Zanim jednak podjęta zostanie ostateczna decyzja, warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się te formy i jakie są główne zalety oraz ograniczenia każdej z nich.

Usługa leasingu samochodu

Leasing polega na tym, że jako przedsiębiorca użytkujemy wybrane auto zgodnie z warunkami określonymi w umowie i płacimy za to odpowiednie wynagrodzenie pieniężne. Pewnym ograniczeniem i dodatkowym kosztem leasingu jest to, że przez cały czas jego trwania to leasingobiorca na własną rękę musi pokrywać wszelkie koszty napraw, ubezpieczeń i wymaganych przeglądów auta.

Comiesięczne raty za leasing są dość wysokie, dlatego swoistą rekompensatą za to jest możliwość wykupu samochodu za symboliczną kwotę po zakończeniu umowy leasingowej. Dzięki temu po pewnym czasie przedsiębiorca staje się jego właścicielem.

Czy długoterminowy wynajem samochodu się opłaca?

Wynajem to dobra alternatywa dla leasingu i coraz popularniejszy sposób pozyskiwania aut dla małych i większych firm. Długoterminowy wynajem podobnie jak leasing polega na płaceniu stałej opłaty za użytkowanie, ale w jej ramach otrzymujemy dużo szerszy zakres usług i o większość rzeczy związanych z autem nie musimy się już martwić sami.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że comiesięczna opłata za wynajem samochodu obejmuje również koszty związane z jego eksploatacją, w tym przede wszystkim ubezpieczenia, przeglądy, ewentualne naprawy i wymianę uszkodzonych części. Dzięki temu nie musimy przejmować się podwyżkami ubezpieczeń w ciągu roku czy wzrastającymi kosztami części zamiennych. Natomiast jeśli podczas jazdy przydarzy nam się wypadek, uszkodzi opona czy na przykład nagle skończy paliwo, to w ramach usług wynajmu często dostaniemy auto zastępcze, a nawet nocleg w hotelu, jeśli okaże się niezbędny w naszej podróży.

Dodatkowo wynajem samochodów jest bardziej elastyczny od leasingu, ponieważ jeśli zaistnieje taka potrzeba, można wynająć więcej aut lub w terminie określonym w umowie zrezygnować z niektórych z nich, jeśli okaże się, że nie potrzebujemy tak rozbudowanej floty. Wprawdzie po zakończeniu wynajmu nie możemy na preferencyjnych warunkach wykupić używanego samochodu, ale taka możliwość nie zawsze jest dla firmy korzystna. Szczególnie wtedy, gdy ze względów prestiżowych czy po prostu ze względu na zachowanie wysokiej jakości usług nie chcemy mieć w firmie starszych samochodów ze sporym przebiegiem, których eksploatacja generowałaby dodatkowe koszty.

Okazuje się więc, że długoterminowy wynajem ma wiele zalet, choć również pewne ograniczenia. Ostateczny wybór tak naprawdę zależy od specyfiki działalności naszej firmy, od tego do jakich celów potrzebujemy samochodów i czy na przykład po zakończeniu umowy chcielibyśmy kupić je na własność, czy też taka opcja jest nam zupełnie niepotrzebna.

 

Komentarze są wyłączone.